Niektoré z najkrajších odevov na svete vrátane japonského kimona, indického sárí a kórejského hanboku majú čosi spoločné. Často sú vyrobené z hodvábu, lesklej tkaniny, ktorá bola označená za kráľovnú tkanín. Elegantný vzhľad hodvábu si oddávna podmaňuje ľudí na celom svete — získal si príslušníkov kráľovských rodín v minulosti i bežných ľudí v súčasnosti. Ale hodváb nebol vždy taký dostupný ako dnes.
V staroveku sa hodváb vyrábal výlučne v Číne. Okrem obyvateľov tejto krajiny nikto nevedel, ako sa hodváb vyrába, a keby bol niekto z Číny prezradil tajomstvo priadky morušovej, mohol byť popravený ako zradca. Keďže výroba hodvábu bola monopolná, neprekvapuje, že jeho cena bola vysoká. Napríklad v Rímskej ríši mal hodváb cenu zlata.
Časom nad vývozom všetkého hodvábu z Číny získala kontrolu Perzia. Cena hodvábu bola napriek tomu stále vysoká a všetky snahy obísť perzských obchodníkov zlyhávali. Vtedy byzantský cisár Justinián vymyslel plán. Okolo roku 550 n. l. vyslal dvoch mníchov na tajnú misiu do Číny. Títo mnísi sa o dva roky vrátili. V dutých bambusových paliciach mali schovaný vytúžený poklad — vajíčka priadky morušovej. Tajomstvo bolo prezradené a monopolná výroba hodvábu sa skončila.
OD DOPISOVATEĽA PREBUĎTE SA! V JAPONSKU