Hodváb, jeho jedinečnosť a história
Hodváb je súčasťou našich životov už vyše neuveriteľných 5000 rokov. Momentálne je čoraz vzácnejší a drahší, nájdeme ho už ba vo vysokokvalitných luxusných kúskoch oblečenia. Iba málokto vie kedy a ako bol hodváb objavený a ako sa toto vzácne vlákno dostane až ku nám v podobe oblečenia.
Objavenie hodvábnych vlákien je opradené legendami a poverami, niektoré sú smutné iné zasa končia šťastne. Najslávnejšia legenda rozpráva o cisárovnej Lei-Tzu, ktorá sedela pod stromom a pila čaj. Zrazu jej vpadla do šálky čaju jedna kukla Priadky Morušovej. Ako sa snažila tento podivne vyzerajúci biely plod vytiahnuť rukou von, začali sa z neho oddeľovať vlákna a lepili sa jej na prsty. Tento úžasný objav si všimol cisár Huang Di, ktorý okamžite prišiel s nápadom, že by sa dali tieto vlákna začať používať vo výrobe oblečenia. A luxusné oblečenie z hodvábu bolo na svete! Výroba hodvábu sa stala tisíckami rokov chráneným postupom výroby, Číne nesmierne pomohla zvýšiť finančné obraty.
V súčasnosti sa okrem pravého hodvábneho vlákna vyskytujú aj syntetické vlákna, ktoré nájdeme na etiketách oblečení pod názvami ako organza, či brokát. Vyzerajú nesmierne podobne, ale nemôžu sa vyrovnať originálu, ktorého výroba je po tisícky rokov rovnaká. Výroba tohto zlata v podobe materiálu je nesmierne zdĺhavá a náročná. Iba 26 dní trvá pokým sa malá húsenička vo veľkosti mravca dospeje a zakuklí sa. Jeden kokón obsahuje približne 4 kilometre vlákna, avšak to najlepšie, ktoré sa dá použiť na výrobu luxusného oblečenia predstavuje približne 1000 metrov. Čísla sa môžu zdať síce veľké, ale v praxi znamenajú menej. Napríklad na takú blúzku spotrebujeme okolo 600 kokónov, na šál okolo 200 kokónov Priadky Morušovej. Neuveriteľné však? Zaujímavejšie je aj to, že veľká časť výroby prebieha ručne.
Postup spracovania hodvábu zhrnieme do pár jednoduchých bodov :
– zber kokónov
– zahriate na vyššiu teplotu vo vode
– namotávanie na priadku
– vznikne tak surový hodváb
– zafarbí sa
– hotový hodváb
Aké kvalitatívne úrovne a typy hodvábnych materiálov máme na trhu momentálne? Najkvalitnejší hodváb je čínsky Habotai (Pongee, Ponge), je nesmierne pevný a hrubý. Jeho vlákna sa pohybujú okolo 11-12 mm, čo je nesmierne veľa v porovnaní ku klasickým vláknam, ktoré sa pohybujú okolo 8mm. Crepe de chine je o niečo iný, na dotyk je mierne krepovitý, tento materiál je tkaný raz v jednom smere vlákna a raz v opačnom. CHARMEUSE, má ešte väčšie vlny ako predhádzajúci model. Hodí sa na farbenie a na výrobu šiat. Jackquard , neznavené po Francúzovi, ktorý vytvoril túto metódu výroby atypického materiálu z hodvábneho vlákna. Je lesklý, hrubý a predstavuje jeden z najdrahších typov aké nájdete na trhu. Je charakteristický svojim vzorom, kde sa vytárajú rôzne obrazce striedaním tmavších a bledších nití.
Add comment
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.